Ylands

Dlouho jsem váhal, jestli do této hry investovat čas a peníze. Ne každému se líbí předvedená „jednoduchá“ grafika. Právě o tu tady vůbec nejde. Někdo hru srovnává s Minecraftem a ačkoli jsem ho nehrál, tak si myslím, že Ylands je naprosto odlišný. Ve zkratce se jedná o „přežívání na pískovišti“. Veškeré přežití spočívá v občasném nakrmení svého herního avatara. Samozřejmě, že zabít vás může cokoli, co má rádo maso – od medvěda přes pantera až po hyenu, ale i zima, když nemáte teplé oblečení. Střídání dne a noci je v hrách tohoto žánru už tak nějak samozřejmostí, stejně jako dynamická změna počasí.

Když už jsem zmínil zvířata, tak je jich tu pěkný počet. K již zmíněným přidám pštrosa, prase, králíky, racky, supy, kraby nebo koně. Toho si totiž můžete ochočit a podnikat s ním výpravy po neznámých ostrovních zákoutích. Pokud čekáte nějaké bubáky nebo zombíky, tak ty zde nenajdete. Jediné na co jsem zatím narazil byly zmutované nebo alfy verze zvířat (mutace = větší odolnost a jiná barva). Abyste je ale potkali, tak se musíte vydat do jeskynních komplexů, kde najdete cennější materiály a občas i nějaké to vybavení.

Veškeré věci, které ve hře můžete vyrobit, postavit se učíte průběžně. S každým sebraným – vyrobeným předmětem se odemknou nové recepty. Stejně tak nářadí, které můžete používat je opravdovým snem každého hračičky. Práce se sekerou a krumpáčem je tak nějak standardním vybavením survival her. Zde ovšem pro práci budete potřebovat i kladivo, pilu, lopatu, rýč, vidle, sklářskou píšťalu, majzlík a stejně tak i výrobní stanice, stoly, pece atd. Vrátím se k lopatě – terén zde lze totiž formovat k obrazu svému a nic vám nebrání zakopat si svou základnou do úbočí hory.

Dalším bodem recenze je samotné stavění obydlí. Kreativitě a fantazii se meze nekladou, takže je jen na každém z vás, z jakého materiálu a jaký tvar jeho stavba bude mít. Stavění zde neprobíhá jen na klasické mřížce, ale lze si zapnout volné stavění a pak na sebe můžete lepit různé materiály. Po posledním updatu do hry přibyla možnost blueprintů, kde si do konstrukčního projektoru nanosíte požadovaný materiál a nemusíte se lopotit s vlastní stavbou.

Co mě ovšem na této hře baví nejvíc, tak je samotný průzkum oceánu a hledání ostrovů. Pokud chcete, postavte si libovolnou loď nebo stačí obyčejný vor, který ovšem nedoporučuji na delší plavby používat, aby vás po cestě nevdechl nějaký žralok. Vybudováním velké lodi se otevírají další možnosti vybavit si ji dostatečným počtem truhel na následně posbírané materiály a předměty, kterými se to ve hře jen hemží. Zkoumat můžete i samotné dno. Občas se na hladině objeví nějaké předměty, což je znamení toho, že v hlubině bude nějaký ten vrak nebo artefakt k průzkumu. Před ponorem je ale dobré si vyrobit potápěčský oblek.

Ano oblečení je další věcí, kterou si v Ylands hračičkové oblíbí. Šít a vyrábět si můžete nepřeberné množství zbroje, nacházet různé uniformy, klobouky a další oblečení. Pokud se chcete přeci jen lišit o něco víc je tu možnost si oblečení přebarvit (barvit jde kompletně všechno od zvířat po stavby). Navíc každé oblečení má svůj význam. Jedno vám zvedne odolnost při boji se zvířaty, druhé vás nenechá zmrznout.

Psát bych mohl dál a dál a chválit taky, ovšem ani tahle hra nemá jen plusové body. Pokud ve hře zemřete, přijdete krom života taky o všechno co jste u sebe měli. Oživení proběhne tvorbou nového přeživšího a následným hledáním původního těla a obsahu inventáře. Vše co ve hře vyhodíte zůstane na tom samém místě, takže času k objevení mrtvolky máte víc než dost. Co mi na hře vadí asi nejvíc jsou FPS dropy, ano dá se to přežít, ale nepotěší to. Další věcí, která může vadit hráčům jsou přítomné mikrotransakce. Jedná se jen o kosmetické záležitosti jako jiný skin brnění a zbraní nebo nové emoce pro postavy, vybavení do obydlí a další. Nic co by normální hráč potřeboval k životu. Se zakoupením hry dostanete 4600 coinů na útratu. Pár skinů je v obchodě zdarma.

Hra je plně lokalizovaná. Můžete hrát sami nebo se připojit na libovolnou mapu v multiplayeru případně hrát v kooperaci s přáteli. Mimo přežívání existuje i kreativní herní režim. K dispozici je i workshop (bohužel jen na webu autorů), kde najdete další stavby, vozidla a různé herní scénáře do Ylands. S tím souvisí úplně poslední věc a tou je ve hře zabudovaný Editor.

+ česká lokalizace
+ kreativita a nekonečný otevřený svět
+ nepřeberné množství předmětů k vyrobení

~ nepřehledné UI inventáře a předmětů
~ úprava terénu a stavění
~ bugnutá zvířata

– náhodné FPS propady snímků
– respawnování
– mikrotransakce

Ylands bych přes to, že je to další EA doporučil s přivřením oka. Svoboda a průzkum neznámého prostředí je to co mě na tom baví.

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments